Yükleniyor...

Beton tozuyan bir yapıdır. Bu tozumanın önüne geçmek için bir çok metod ve uygulama yöntemi geliştirilmiştir. Bunlardan biri de lityum silikat uygulamasıdır. Lityum silikat uygulaması betonun yüzeyinin perdahlı olup olmamasına göre lityum silikat uygulama şekli de değişkenlik göstermektedir.  Yüzey keşfi yapılmasından sonra lityum silikat uygulaması ya da diğer kaplama yöntemlerinin uygulanmasına karar verilmelidir.

Lityum Silikat uygulamasında, lityum silikat beton gözeneklerine inerek kalsiyum hidroksit moleküllerini, kalsiyum silikat moleküllerine dönüştürür. Bu şekilde kristalize olan bu yapı ile birlikte tozuma önlenmiş olur. Ancak betonun bazı işlemlerden geçmesi gerekir. Betonun yapısı burda devreye girmektedir. Beton yüzeyinin durumuna göre yapılan işlemlerden biri beton silim işlemleridir. Beton,  elmaslı beton silim makineleri ile bazı aşamalardan geçtikten sonra lityum silikat uygulanması çok daha doğru olacaktır. Bu sistem de betonun dökülürken yapılan perdahlama yada mastarlı beton olup olmamasına göre aşama sayısı değişkenlik gösterir. 
Lityum silikat uygulaması her betona uygulanır demek doğru değildir. Lityum silikat uygulaması öncesi müşteri ihtiyacı ve kullanım amacına göre belirlenmeli, lityum silikat yada diğer kaplama türleri olan epoksi kaplama , epoksi boya, poliüretan kaplama gibi farklı uygulamalar ön görülüp yönlendirme işlemi alanında deneyimli uygulamacı tarafından yapılmalıdır.